An office uses 2 dozen pencils and 3 reams of paper each week. If pencils cost 5 cents each and a ream of paper costs $7.50, how much does it cost to supply the office for a week?
Suggested Answer:D🗳️
First find the total price of the pencils: (24 pencils)($0.05) equals $1.20. Then find the total price of the paper: (3.5 reams)($7.50 per ream) equals $26.25. Next, add the two totals together: $1.20 and $26.25 equals $27.45.
Please change the number of reams of paper from 3 to 3.5 so that the answer is in the choices.
upvoted 1 times
...
Log in to ExamTopics
Sign in:
Community vote distribution
A (35%)
C (25%)
B (20%)
Other
Most Voted
A voting comment increases the vote count for the chosen answer by one.
Upvoting a comment with a selected answer will also increase the vote count towards that answer by one.
So if you see a comment that you already agree with, you can upvote it instead of posting a new comment.
JoanTana
2 years, 10 months ago